Zdravé přebalování

 

Látkové plenky jsou stále více používané. Ať už z důvodu ochrany přírody, nebo ochrany zadečku, nebo z ekonomickýh důvodů. 

Jednorázové pleny se podle odhadů rozloží v přírodě za několik století. Jedno dítě přitom za 2-3 roky plenkového období "vyrobí" až 1 tunu tohoto odpadu. V ČR se ročně narodí kolem 100.000 dětí, takže množství plen na skládkách je značné. Jednorázové pleny, mnohými nazývané nesprávně "papírové", mají uvnitř chemické savé jádro, a jsou běleny chlorem. To vůbec není vhodné pro dětskou pokožku, která tyto jedy absorbuje. Mohou vznikat i opruzeniny, které jsou následkem zapaření pod nepropustnou vrstvou těchto plen. Některé maminky nechávají plenu dokud není úplně nasáklá, takže přebalují třeba jen 3x denně, už to pomyšlení je odporné, že dítě žije ve vlastní moči. Kvasinky pak mají volnou cestu pro rozvoj exému a opruzenin. Na ty se následně aplikuje další chemie a vzniká začarovaný kruh. Vlhčené ubrousky jsou také plné chemie a opruzeniny zhoršují, nebo přispívají k jejich vzniku.

Stačí se jen zamyslet, prož takto jedná člověk jako jediný živočišný druh a dojdeme třeba k bezplenkové komunikační metodě, která se používá v rozvojových zemích, u indiánů a používala se v pravěku.  Alternativou jsou eko-jednorázové pleny, které jsou rozložitelné.

 

Ekonomická stránka

 

Jednorázová plena: vyjde cca na 5 Kč. Dítě se v průměru břebaluje asi 7x za den, to máme 35,-/den a za měsíc je to zaokrouhleně 1000,- Za 12 měsíců tedy 12.000 a za 2 roky 24.000 Kč. Hezké číslo. Třetí rok je většinou dítě na nočníku a plen spotřebuje míň. Plus výdaje za krémy a masti na opruzeniny, vlhčené ubrousky,... A té chemie, co se vstřebá do kůže.

 

Látkové plenky: Já osobně jsem vyzkoušela několik značek, které jsou chválené,  a ve finále jsem si stejně oblíbila klasické čtverce. (pozor na kvalitu, některé značky se časem srazí a zkrepovatí, je dobré sáhnout po osvědčených českých Libštátských plenách - k objednání na e-mailu splynuti-shop@seznam.cz k vidění ZDE).

Kolik? - Záleží na tom, zda máte sušičku, nebo jak rychle Vám schne prádlo. Pokud sušičku nevlastníte, obecně se doporučuje počet kolem 21-28 ks moderních látkovek (třetina je k dispozici, třetina v koši na špinavé prádlo a třetina schne), plus alespoň 4x svrchní kalhotky, a nebo pořídit AIO - vše v jednom. Což celé vyjde asi na 10-15.000 Kč.   Nebo levnější varianta - 60 čtvercovek (70x70 cm) po 30 Kč/ks = 1800,- a 4x svrchňáky (po 350,-/ks) = 1400,- = 3200,- za plenkovou výbavu - tj. čtvrtý měsíc plenkujete zadarmo (oproti jednorázovkám) a celkově ušetříte nějakých 21.000 za 2 roky.

 

Náklady na praní

- Pleny se perou cca 1x za 2 dny, pračka vezme tak 50 litrů, to je asi 5 Kč za vodu, možná míň, a prací prostředek je lépe používat tekutý ekologický. Ze sypkého by mohly zbytky dráždit pokožku. Mě se osvědčil mýdlový sliz  - z jádrového mýdla (k objednání na e-mailu) a prací sody, dávka vyjde na 50 haléřů a nádherně to voní čistotou. Na máchání nepoužívvejte aviváž - ta zalepuje vlákna a plenky pak hůř sajou. Ostatně aviváž není vhodná na žádné prádlo, ničí ho a zanáší pračku, dále také je špatně odstranitelná z vody, v čističkách. Na máchání používám lžíci octa do přihrádky na máchání). Prádlo po octu nesmrdí, vyčichne to.

 

 


Co obsahují jednorázové pleny

baby-cafe.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=3188